Днес на изложба организирана от Фондация „На крилете на знанието “ бяха обявени призовите места от конкурса „Градове на бъдещето“. В творческата надпревара се включиха ученици от 2-ри до 9-ти клас от училищата в област Плевен, които на организираната изложба представиха своите картини и макети. Творенията на участниците изобразяваха техните виждания какъв ще бъде техния град, училище, парк, градина след 20 години.
Наградите бяха връчени от Николай Иванчев директор на фондация „На крилете на знанието “ и Елина Димитрова зам. -кмет на община Плевен. А призовите места са:
Първо място Виктория Василева – 9 клас от ПГМЕТ гр. Плевен, която представи макет на училището и как то би изглеждало в бъдещето.
Второ място за групова работа на макети получиха учениците от 4 „в“ клас на ОУ „Петър Берон“ гр. Плевен
Трето място Рая Йорданова на 10 години от НУ “ Единство“ гр. Плевен, която участва с рисунка.
Отличените участници получиха грамоти и парични награди съответно:
За първо място – 150 лева
За второ място – 100 лева
За трето място – 50 лева
Фондация „На крилете на знанието “ благодари на всички, които участваха в конкурса и пожелава на всички деца да бъдат все така креативни, иновативни и мотивирани!
На 12 април в зала „Плевен” на Областната администрация, под патронажа на областния управител, се проведе Регионален младежки форум за споделяне на добри практики „Гласът на младите”. Организатор на събитието е фондация „На крилете на знанието“ с подкрепата на Община Плевен и Регионален инспекторат по образованието – Плевен.
Официални гости на форума бяха: Елина Димитрова – зам. – кмет на община Плевен, Албена Тотева – началник на РУО – Плевен, Людмила Гоневска – началник на отдел
„Образование и младежки дейности“ в община Плевен,
Николай Иванчев – директор на фондация „На крилете на знанието“, Сашо Радоловски – член на УС на фондация „На крилете на знанието“ и Мирена Петрова – старши специалист „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“.
Събитието беше открито от Виолета Иеремиева, която се обърна към участниците с думите: „Понеже бъдещето принадлежи на младите, искам да ви убедя, че всеки един от вас трябва да има самочувствието на достоен гражданин на света и да знае, че притежава енергията и силата да управлява събитията, да ги предизвиква и да обръща историята. Бъдещето принадлежи на визионерите, то принадлежи на мечтателите и те движат света напред. Надявам се, че всички вие тук сте общност от мечтатели, които тепърва ще изграждат един по-добър и справедлив свят. За мен е чест, че присъствам тук и съм патрон на това събитие. „
Мисията на форума „Гласът на младите” е чрез споделянето на добри практики и презентиране на идеи, чрез разработването на научни и теми и казуси да обединява, обучава и мотивира младежите, да открива и развива техните заложби. Целта е той да се превърне в трибуна за учениците от различни училища в региона, които да споделят свои идеи, опит, успешни практики, съпътстващи предизвикателства и
успехи. Участието в инициативата подпомага активното участие на младежите в образователния процес, допринася за способността им да разрешават проблеми, развива редица умения – самостоятелност, ораторско майсторство, работа в екип.
По регламент участниците са групирани в три модула, според възрастта им – ученици от I-IV клас, V-VIII клас и младежи от IX-XII клас.
В различните тематични категории: „Гражданска активност“, „Лидерство и кариера“, „Култура и културно наследство“ и „Спорт, здраве и устойчиво развитие“
бяха представени проекти от: ПГ по мениджмънт и хранителни технологии – Плевен, ДФСГ „Интелект“- Плевен, ОУ „Петър Берон“- Плевен, СУ„Димчо Дебелянов“ – Белене, ПГ по механоелектротехника – Плевен, ОУ „Цветан Спасов“ – Плевен, Спортно училище „Георги Бенковски“ – Плевен, ПГ по лозарство и винарство – Плевен, СУ“Анастасия Димитрова“ – Плевен, СУ“Стоян Заимов“ – Плевен, ПГ с преподаване на чужди езици „Димитър Димов“ – Плевен.
Всеки екип имаше на разположение до десет минути за представяне на своя проект. Младите хора използваха разнообразни начини за визуализиране на информацията – презентация, разказ, театрален етюд. Отборите взаимно се оценяваха по зададени критерии.
На финала областният управител Виолета Иеремиева връчи сертификати на всички участници.
Община Плевен съвместно с Фондация „На крилете на знанието“ организират създаване на местен младежки парламент, който щеподдържа връзка за обмяна на идеи и помощ от органите на местната власт.
Основният фокус на младежкия парламент ще бъдат дискусии и обсъждане на различни теми, засягащи развитието на община Плевен. Теми в областта на екологията, подобряването на екологичната среда, мероприятия и събития свързани с развитието на младежките дейности и спорта. Организиране на инициативи, свързани с образованието, културата и спортни събития, отбелязване на празници и културни традиции.
В него могат да участват младежи от 15 години до 29 години. Училищата могат да излъчат представители – до двама ученика.
Учредяването на младежкия парламент ще бъде на 23.04.2024 г. от 15:30 часа в зала „Гена Димитрова“ (залата за заседания на Общинския съвет), което ще бъде под патронажа на Елина Димитрова – Зам. – кмет “Проекти и хуманитарни дейности” в община Плевен.
Фондация „На крилете на знанието“ под патронажа на Виолета Иеремиева – областен управител на област Плевен, с подкрепата на община Плевен и РУО Плевен, организират регионален ученически форум за споделяне на добри практики „Гласът на младите“.
Участници: В събитието могат да се включат училища, учители и ученици от цяла Плевенска област, които да представят реализирани от тях проекти в училище, разделени на няколко големи теми:
• Гражданска активност
• Лидерство и кариера
• Спорт, здраве и устойчиво развитие
• STEAM (Science Technology Engineering Arts Mathematics)
• Culture, Cultural heritage (Култура, Културно наследство)
с допълнителни категории към тях:
• Мултимедийни проекти
• Екопроекти
• 3Д моделиране
• Компютърни и ИТ технологии
• STEM проекти
• Учебно-тренировъчни ученически фирми
• ПБО
• Бинарни уроци
• Категория Гражданско образование
• Изкуства
Мисията на форума е чрез споделянето на добрите практики и презентиране на идеи, изучаване на научни теми и казуси да приобщава, обучава и мотивира за развитие на учениците и младежите, да открива и развива техните заложби, да споделят и дават собствен принос в обучението и развиването си.
Как ще се случи: Всеки екип ще има на разположение пет – десет минути за представяне на проекта си. Младите хора могат да използват разнообразни похвати за онагледяване на информацията– презентация, разказ, рисуване и др. Учениците могат да представят проекти, по които са работили в училище както и да представят нови проекти, по които сега ще работят.
Докато всеки екип представя проекта си, останалите отбори слушат внимателно и дават оценки по зададени критерии в работни листове. В края форума участниците ще получат картите с обратна връзка от останалите ученици, за да научат как са оценили цялостното им представяне.
На събитието ще бъдат поканени специалисти от различни области, според темата и спецификата на проектите, които ще им окажат менторска подкрепа и ще им дадат идеи за надграждане на проектите.
Събитието ще бъде разделено в три модула, според възрастта на участниците. Първа група – за ученици от начален етап – I-IV клас, втора група – V-VIII клас и трета – за младежи от IX-XII клас, които ще бъдат придружени от учителите си.
Кога и къде ще се случи: На 12.04.2024 г. От 13:00 часа в зала „Плевен“ в сградата на областна администрация Плевен
Можете да заявите своето участие на e-mail: znanieto.foundation@gmail.com до 31.03.2024 година, като опишете проекта, с който ще участвате и представите.
Фондация „На крилете на знанието“ обявява Регионален конкурс на тема „Градове на бъдещето”. Конкурсът се организира за първа година и е под патронажа на Областна администрация – Плевен. Чрез него искаме да насърчим творческото мислене, креативността и визията за иновации на младите хора от Плевенска област.
Кой може да участва?
В конкурса могат да участват ученици от начален, прогимназиален и гимназиален етап, разпределени в три възрастови групи – I-IV клас, V-VII и VIII–XII клас.
Какво е творческото предизвикателство?
Претворете най-смелите си мечти и се пуснете на крилете на фантазията. Как ще изглежда вашият град след десетилетия?
Нарисувайте как изглеждат жилищните сгради, училищата, какви технологии се използват. Освен с рисунка можете да създадете макет на вашия град на бъдещето. Имате пълна свобода да развихрите въображението си и да предскажете какво ще бъде икономическото и технологично развитие на населените места в Плевенска област.
Какви са изискванията към творбите?
Всеки може да се включи с една рисунка с материали и техники по избор във формат А4 или да направи различни макети на избрано място, сграда, паметник.
На гърба на всяка творба трябва да са посочени: три имена, години, училище, име на ръководител, телефон за връзка.
Какъв е срокът за участие?
Рисунките и макетите се приемат от 1-ви до 30-ти април и ще бъдат оценени от комисия, която ще излъчи по трима победители в трите възрастови категории. Творбите могат да се изпращат сканирани на имейл адрес: znanieto.foundation@gmail.com.
Призове
Наградите ще бъдат връчени на 15-ти май- празника на Плевен от областния управител на област Плевен Виолета Иеремиева и от представител на Фондацията. Победителите ще получат парични и предметни награди.
Днес 16.02.2024 година победителите в Националния конкурс за литературно есе „Какво искам да променя в образованието“ посетиха Народното събрание. Събитието се организира от Фондация „На крилете на знанието“.
Сградата на най-висшия орган в държавата посетиха петимата лауреати в конкурса, които бяха избрани сред 130 участници от цялата страна. Това са Лора Георгиева, Яна Марчовска, Владимир Цанов, Борислава Кискинова и Гергана Христанова.
Домакин на събитието беше народният представител Свилен Трифонов, който изслуша идеите на учениците за реформи в образователната система. Младите хора изведоха необходимост от промяна на учебните програми, увеличаване на практическите занятия, осъвременяване на материалната база, висока квалификация и мотивация на училищните специалисти.
След дискусията депутатът Свилен Трифонов и директорът на фондацията Николай Иванчев връчиха официални грамоти на победителите в конкурса.
По време на посещението в парламента младите хора разгледаха залите, в които Тодор Живков и Людмила Живкова са посрещали делегации от цял свят. Те наблюдаваха част от петъчния Парламентарен контрол, по време на който народните представители задаваха въпроси към министрите.